wtorek, 8 czerwca 2021

O Jeździectwie

 

Cześć, z tej strony Natalka. Chciałabym opowiedzieć Wam troszkę o swojej pasji – jeździectwie.

 

O co w tym właściwie chodzi?

 

            Jeździectwo dla wielu osób może wydawać się łatwe, bo „my tylko siedzimy na koniu”, ale czy te osoby wiedzą, na czym tak naprawdę polega ten sport?

            Nie jest to łatwe,  ponieważ w każdym momencie pracy z koniem narażamy swoje bezpieczeństwo. Koń jest kilka razy większym i cięższym zwierzęciem od przeciętnego człowieka, więc osiągnięciem w jeździectwie jest min. nawiązanie z nim relacji.

           

            Co tak naprawdę widzimy w tym sporcie i co on nam daje?

 

            Po pierwsze konie to przepiękne, majestatyczne i inteligentne stworzenia. W dodatku każdy z nich ma inny charakter. Pamiętajmy jednak, że nie ważne, czy pracujemy z ziemi czy z siodła, zawsze nawiązujemy z koniem kontakt.

 

Jakie korzyści przynosi jeździectwo?

 

            Po drugie w stajni możemy szybko nawiązać nowe znajomości. W większości ośrodków panuje tzw. „rodzinna atmosfera”, czyli każdy czuje się tam swobodnie i nie musi się martwić, że zostanie odrzucony przez grupę.

Ludzie często mówią, że z osobą jeżdżącą konno trudno jest się dogadać. Uważam, że jest to po części prawda, ponieważ łatwiej jest nam dogadać się z osobami o podobnych zainteresowaniach.

 

Jak wpływa na nas regularna jazda konna?:

 

-poprawia samopoczucie

-wzmaga wydzielanie endorfin

-zmniejsza ryzyko chorób serca

-poprawia koordynację

-wzmacnia mięśnie

-pomaga utrzymać wagę

-rozwija wrażliwość, intuicję i empatię

-wzmacnia poczucie samodzielności, niezależności i odpowiedzialności

-uczy cierpliwości ( zwłaszcza jeśli koń jest jednym z tych, które mają swoje zdanie)

-leczy (hipoterapia)

 I przede wszystkim uczy dystansu do siebie. Bo przecież każdy jeździec kiedyś wracał z sianem we włosach i piachem w butach.

            Ile to kosztuje?

 

            Jednym minusem są ceny, jakie musimy płacić za treningi. Jest to zazwyczaj kwota 40-60 zł, ale czasami cena może sięgać 100 zł. Na szczęście w wielu ośrodkach coraz częściej spotykamy się z tzn. „wolontariatem”, czyli jazdą za pracę/pomoc w codziennych czynnościach w stajni.

 

 Ciekawostka

 

            Osoby jeżdżące konno mają również swój „slang”, bo przecież kto normalny do psa mówi „prr”? To może wydawać się dziwne, ale używanie jeździeckich hasełek zdarza nam się bardzo często w sytuacjach codziennych.

 

            Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi sprawię, że większa liczba osób zainteresuję się tematyką jeździectwa. Warto tego spróbować, w razie czego zawsze można zrezygnować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O Jeździectwie

  Cześć, z tej strony Natalka. Chciałabym opowiedzieć Wam troszkę o swojej pasji – jeździectwie.   O co w tym właściwie chodzi?     ...